Putopis iz zelenog raja – Indonezije: Bali, Nusa Penida, Java


Naše putovanje kroz Indoneziju počelo je na prekrasnom i popularnom otoku – Bali, gdje smo odmah osjetili duh tropskog raja. Njegove slikovite rižine terase, šumovite džungle i zlatne plaže pružile su nam nevjerojatne prizore koji su ostavili bez daha.
Tekst i fotke: Pixdeluxx
 
Bali: Zelenilo i ljepota prirode
 
Bali je pravi raj za ljubitelje prirode. U Ubudu, središtu kulture, šetali smo kroz rižine terase Tegallalang, gdje su zelena polja stvorila nevjerojatan vizualni doživljaj.
Zatim smo posjetili najpopularniji dio Balija, Canggu/Kuta/Legian, najmanje impresivan dio radi previše prilagođavanja zapadnjačkoj kulturi. Imali smo osjećaj kao da smo u Sydney-u ili Londonu, nikako Indoneziji. Brže bolje nastavili smo prema autentičnom dijelu Balija koji zadržava i danas svoj mir i tišinu, a to je Munduk. Munduk je mjesto okruženo vodopadima, džunglom, te tradicionalnim Warunzima i lokalnim kućicama. To je mjesto za sve one željne bijega od masovnog turizma Balija, a opet uživanje u nestvarnim vodopadima i pejzažima. 
 
Nakon toga, posjetili smo plažu Nusa Dua, gdje su tirkizne boje oceana savršeno kontrastirale s bijelim pijeskom. Sunčanje i plivanje u ovom ambijentu bili su savršeni za opuštanje nakon avanture zvane Bali.

default

 
Nusa Penida: Egzotični otok
 
Putovali smo trajektom do Nusa Penide, otoka poznatog po svojim spektakularnim liticama i prekrasnim plažama. Kanjonom Kelingking proveli smo dan istražujući skrivene uvale i uživajući u pogledu s visine. Krajolik je bio toliko impresivan da smo se osjećali kao da smo u filmu.
 
Na Nusa Penidi uzeli smo skutere za obilazak, ali otok je vrlo brdovit i ceste su loše i pune rupa, tako da oprez, ako nemate iskustva s vožnjom skutera/motora, nemojte se učiti na Nusa Penidi. Cijene hrane i pića bile su i dalje povoljne unatoč popularnosti i izoliranosti otoka, a obroci su često koštali manje od nekoliko eura. 

default

 
Java: Yogyakarta, Banyuwangi i Surabaya
 
Nakon uživanja na Baliju, putovali smo na Javu, gdje je Yogyakarta bila naš sljedeći cilj. Ovdje smo posjetili znameniti hram Borobudur. Istražujući ovaj budistički kompleks, osjećali smo se kao da putujemo kroz povijest. Svaka stupa i skulptura pričala je svoju priču.
 
U Yogyakarti, probali smo tradicionalnu indonežansku hranu u lokalnim Warunzima (malim lokalnim restoranima). Cijene su bile izuzetno niske, mogao se pojesti obrok npr. Nasi Goreng za 1 € a obroci su bili obilni. Yogyakarta je grad pun života, hod ulicom Malioboro bio je pravi doživljaj i morate svratiti u nju ukoliko Vas put navede u Yogyakartu. Ulična hrana, glazba, shopping, restorani, stotine ljudi u šetnji, tradicionalna kola, sve je doživljaj.
 
Nakon Yogyakarte, putovali smo do Banyuwangija, odakle smo se pripremali za uspon na vulkan Ijen. Banyuwangi nije za zanemariti jer je iznenađenje sam po sebi, zanimljiv grad. Nažalost Ijen je bio zatvoren tada kada smo došli, te smo produžili dalje za Surabayu.
 
Na kraju našeg putovanja, završili smo u Surabayi, gdje smo ostali iznenađeni koliko je ovaj grad, kao i većina gradova na Javi u kojima smo bili – izgrađen, pun života, razvijen. Npr. željeznički kolodvor bilo kojega mjesta na Javi je bio ljepši i izgrađeniji od zagrebačkog, recimo. A oni su izolirana država Jugoistočne Azije. 

default

 
Zaključak
 
Naše putovanje kroz Indoneziju bilo je ispunjeno nevjerojatnim iskustvima, od ljepote prirode do topline lokalnih ljudi. Cijene hrane, pića i smještaja bile su nestvarno povoljne, što je dodatno obogatilo naše iskustvo jer smo mogli puno više toga napraviti i vidjeti za novac koji smo imali. Ljubaznost i gostoljubivost domaćina ostavili su snažan dojam na nas, a svako mjesto koje smo posjetili pružilo je svoj jedinstveni šarm. Indonezija nas je očarala, a uspomene s ovog putovanja ostat će s nama zauvijek, i vratili smo se s kojim eurom u džepu, jer, ovo je ujedno i jedna od jeftinijih destinacija svijeta.
 
Fotogalerija: