Madeira – vulkanski otok nestvarnog krajolika s planinama koje se okomito spuštaju u more, otok vječnog proljeća, miradoura (vidikovaca) i teleferica (žičara), otok stotina tunela, slapova i planinarskih staza, divljih hortenzija i strelizia, raj za ljubitelje prirode!
Tekst i fotke: Suzana Serdar Lunic
Često čujem da kad puno putuješ, rijetko što te više može oduševiti. Ako je ovo istina, to rijetko je upravo – Madeira! Dovoljno ću reći kad kažem kako smo se nas dvoje već dogovorili da, kad djeca odrastu i odu, idemo tamo živjeti na koji mjesec!
Putovali smo s troje djece (11, 8 i 4) u trećem tjednu listopada (izvadili smo ih s nastave) na 7 dana. Madeira nam je dugo na listi, a kad sam ovo ljeto našla povratne karte iz Rima za 75 eura (Wizz air), odluka je pala. Do Rima smo letjeli iz Dubrovnika Ryanom za 50 eura povratno. Za Rim ima let i iz Splita, odakle smo mi, ali je noćni i često kasni, pa smo išli iz Dubrovnika, a prespavali samo u povratku u Rimu. Dakle, ukupno su nas povratne karte izašle 125 eura po glavi! Nosili smo samo ruksake, da ne plaćamo dodatno prtljagu, i ovaj put sam uspjela osim odjeće i kozmetike utrpati u ruksake i školske knjige, kupaće, ručnike, japanke, maske, sve je stalo!
Uzeli smo odličan dvosobni stan preko bookinga za 95 eura/noć (mi smo platili 80 zbog bodova) u blizini aerodroma. Dovoljno je izabrati jednu lokaciju, najbolje oko Funchala, ne treba mijenjat smještaj. Auto smo rentali kod 7m za 35 eura dnevno s full osiguranjem, bili su daleko najjeftiniji i imaju odlične recenzije, preporuka. Goriva smo kraj svih uzbrdica i vožnje u prvoj, potrošili manje od 100 eura u tjedan dana.
Porto Moniz mjesto na sjeveru s 2 prirodna morska bazena
Madeira je poznata kao raj za planinare, ali ne moraš biti planinar da bi uživao u njenim predivnim krajolicima. Naime, osim brojnih vereda (staza do planinskih vrhova), otok nudi oko 200 levada – staza uz irigacijske kanale (levade) koje su izgradili kako bi doveli vodu s kišnog sjevera na suhi i plodni jug otoka, a koje danas služe kao hike staze. Postoji web stranica na kojoj se upisom broja levade lako provjeri težina i duljina staze, pa svatko može izabrati nešto za sebe. Mi smo uz hike po Pico Arieiru, odabrali još PR11 Levadu Balcoes, vrlo laganu stazu u trajanju od sat vremena, s divnim vidikovcem na kraju, i PR16 Levadu u trajanju od 2-3 sata, s tunelima, vodopadima, nešto zahtjevniju od prethodne, ali još uvijek laganu za djecu.
Imali smo 7 dana i prilično gust raspored, stvarno ima dosta toga za vidjet, a i da smo imali mjesec dana, ne bi nam dosadilo uz sve te levade (to je i razlog zašto se želimo vratiti). Vidikovci su na svakom koraku, i na većinu se može doći autom ili su par minuta šetnje udaljeni od parkinga. Slapova ima bezbroj (često uz cestu), čini se kao da je Madeira jedna velika natopljena spužva iz koje curi voda na sve strane! Cvijeće, posebno hortenzije i strelizie rastu posvuda uz cestu na divlje! Ceste su besplatne i odlične, otok ima oko 140km tunela, unutar kojih su i uzbrdice i odvojci!
Vožnja žičarama je odlično iskustvo, posebno za djecu: ona u Funchalu vozi do planine Monte čak 20 minuta s divnim pogledom na grad, a otok se ponosi i najstrmijom žičarom u Europi Achadas da Cruz s nagibom od 98%! Na Madeiru se ne ide zbog plaža i kupanja, veći dio obale je u liticama i ogromnim valovima, ali neke od plaža na kojima se može uživati u kupanju su: Praia Garajau s crnim oblutcima, na koju se spušta telefericom, popularna plaža s crnim pijeskom u Seixalu na sjeveru i pješčana plaža Machico koja je zaštićena od valova (na ovoj smo se jedino kupali, ali samo zato šta je bilo jako puno toga za vidjeti, pa nismo htjeli ‘gubiti’ vrijeme na plaži, budući da se kupamo cijelo ljeto i nismo željni mora). Osim na plažama, zanimljivo je kupanje u prirodnim morskim bazenima u Porto Monizu i Seixalu. Tu je i muzej banana, maglovita čudesna Fanal šuma, tradicionalne kućice u Santani, Cabo Girao skywalk, CR7 muzej… Najveći grad Funchal (čita se Funšal) je pravi mali Lisabon, s divnim uličicama, muralima, oslikanim vratima u Rua Santa Maria gdje se navečer sluša fado, tržnicom Mercado dos Lavradores i čak dva botanička vrta iznad grada!
CR7 Cristiano Ronaldo muzej
Hrana je odlična, specijaliteti su: espetada – grilano meso na ražnjiću (biraš između bifteka, piletine i lungića, za istu cijenu), zatim espada – filet njihove izrazito ukusne oborite ribe, oduševljena sam kombinacijom espada com banana – pohani filet espade s pohanom bananom, na svakom meniju mogu se naći priljepci sa žara i naravno portugalski klasik – bakalar na 101 način. Za predjelo se jede bolo do caco – okrugla pogačica s uljem i češnjakom. Restorani za preporuku su: O Forno u Ponta da Pargo, Alta Vista iznad Funchala, Lavrador, Abrigo do Pastor (malo skuplji od ostalih), Gaviao do Ilheu i odličan all you can eat za 8 eura u Panoramik Oceanu u Sao Vicente. Kava im je isto odlična (a ja sam pacijent za kavu), cappucino je 2 eura. U svakom kafiću može se uz kavu uzeti i pastel de nata, tradicionalni portugalski lisnati muffin s kremom od jaja. Loja do Cha je odličan kafić u centru Funchala.
Kava i pastel de nata u Loja do Cha Funchal
Cijene su generalno niže nego kod nas, odnosno dosta niže nego u Splitu, sličnije onima u Slavoniji. Cijene u dućanima su kao kod nas. Spizu smo kupovali u lancu Continente i u smještaju doručkovali i večerali. Kava je 1.5-2 eura, poncha (rum s narančinim sokom) 3-4 eura. Pastel de nata uglavnom 1 euro u kafićima! Porcija jela je oko 10 eura u prosjeku (porcija piletine s prilogom može biti 8, a grilane ribe 12-14, espetada 13-15), kola je 2 eura, pivo 3-5. Na dosta mjesta može se naći buffet za 8 eura (manja djeca plaćaju pola), spomenuti Panoramik Ocean nam je bio odličan, pojeli smo im škrovadu bacalau de nata, nešto kao lazanje samo s bakalarom! Parking nismo platili nigdje osim u centru Funchala i kraj CR7 muzeja, ceste su besplatne. Voće na Mercado dos Lavradores je brutalno skupo, skywalk je 2 eura, žičare 5 povratno, žičara u Funchalu 18, botanički vrt 15, muzej banana 8, to je to od ulaznica (djeca uglavnom plaćaju pola cijene). Sve levade, hike staze, slapovi i vidikovci su besplatni.
Muzej i plantaza banana
Naš itinerar je izgledao ovako:
1. dan: Miradouro do Cristo Rei, žičarom do plaže Garajau i nazad, šetnja po malom simpa mjestu Camara de Lobos (imaju zanimljive instalacije od plastičnog otpada) i ručak, Cabo Girao Skywalk, Cascata dos Anjos slap koji pada na cestu (vožnja autom ispod slapa je našoj djeci highlight), zalazak sunca na najzapadnijem rtu Ponta do Pargo.
2. dan: Funchal, Mercado dos Lavradores tržnica, žičarom od Funchala do brda Monte, Jardim Monte Palace botanički vrt (prepredivan i odlična kava!), tobogan Monte (samo gledali, nismo se spuštali). Spust saonicama po strmim ulicama bio je nekad tradicionalni način povratka u grad, danas je uglavnom za turiste i atrakcija je – čeka se ogroman red i vožnja je skupa! Popodne drugog dana nam je padala kiša (jedini put) pa nismo planirano razgledali Funchal po povratku telefericom, nego brzinski ručali i išli u smještaj rješavati školu i domaći rad.
Voznja zicarom od Funchala do brda Monte
3. dan: muzej banana (interaktivan, ok za djecu), u sklopu je i plantaža banana i odličan kafić s kolačima i likerima od banana (i suvenirnica), rt Ponta do Pargo, ručak, teleferico Achadas da Cruz (najstrmija žičara u Europi), vožnja kroz oblake do Porto Moniza, prirodni morski bazeni (nismo se okupali ali je mirno i primamljivo za kupanje – jedan je besplatan, drugi se plaća par eura), Ribeira da Janela i famozna stijena u moru.
Najzapadniji rt otoka Ponta do Parga
4. dan: aerodrom – vožnja ispod piste produžene u more na stupovima, Santana – u tradicionalnim trokutastim kućicama se mogu kupiti suveniri i vidjeti stari zanati, Levada dos Balcoes, ručak, Funchal – šetnja po starom gradu, katedrala, vijećnica, kava u Loja do Cha, Rua de Santa Maria (ulica s oslikanim vratima, tu se navečer sluša fado).
Tradicionalne kucice u Santani
5. dan: Fanal maglovita šuma, Miradouro Eira da Achada iznad Ribeire da Janela, Seixal prirodni bazeni i crna pješčana plaža, Miradouro Agua d’Alto slap uz cestu, ručak u Sao Vicenteu, kupanje na plaži Machico. 6. dan: Cristiano Ronaldo muzej CR7, Levada Faja do Rodrigues, ručak Lavrador, Miradouro Ponta do Rosto na samom istoku otoka (hike po Ponta Sao Lourenco nismo stigli). 7. dan: planinski vrh Pico do Arieiro i hike do Miradouro Ninho da Manta, ručak u Alta Vista, spust do Funchala i šetnja i kava prije leta za Rim. Tip: provjerite radno vrijeme atrakcija i žičara, sve zatvara dosta rano. Ljudi ima iznenađujuće malo, nigdje nije gužva. Ma, čudo od otoka!
Teleferico do Achadas do Cruz najstrmija zicara u Europi
FOTOGALERIJA: